הרגלי הצריכה

ישראלים רבים קונים הרבה מוצרים שאינם צריכים ובמחירים מופרזים להחריד. יש משפחות שמונות ארבע עד חמש נפשות שבהם שלושה כלי- רכב ושישה מכשירי טלפונים סלולאריים האם זה בגלל שאנחנו "פראיירים"? בגלל המחירים הזולים שהחברות המסחריות מציעות? או בגלל שפשוט יודעים לעבוד עלינו כמו שצריך?

לא פעם קורא שהישראלי או הישראלית הממוצעים מסתובבים ברשתות הסופר הגדולות במדינה או אפילו במיני- מרקטים קטנים וכשאנו רואים על השלטים הגדולים מודעה של מוצר כמו למשל: ניירות טואלט "שלוש במחיר של שניים" נקנה שלוש כי נדע שבעתיד נשתמש בנייר טואלט. הישראלים מתים על מבצעים וזה לא דבר חדש הם ירכשו מוצרים במחירים גבוהים ונמוכים הכל בהתאמה לשלט במבצע נניח ועכשיו אדם הולך לחנות למוצרי בית ורואה מבצע בלעדי של סכיני שף למרות שאין לו צורך בזה הוא יקנה כדי להרגיש שאינו "פראייר". אך צרכנות נכונה נובעת מהגדרת גבולות ברורים. הדרך הכי פשוטה להגביל את עצמנו ועדיין להשאיר מרחב תמרון סביר לקנייה במבצעים שבאמת בחלק מסוים מהמקרים הוא משתלם מאוד.
אפשר למשל לעשות הגבלה כספית לקנייה ולשים את הרף קצת מעל סך- כל המוצרים שבכוונתו לרכוש באותה קנייה. ואז אם למשל ראיתי מבצע על נייר טואלט ולאחר מכן ראיתי שמוכרים בזול ציוד חדרי תינוקות אוכל לבחור מה מן המבצעים אני צריך יותר ומה מהם הוא מיותר והולך למלא את השורות על
מרצפות הבוידם שכמובן אף- פעם אין שם מקום שאפשר לוותר עליו.

ומה עם מוצרים שאינם מתכלים מהר ומשמשים אותנו לזמן ארוך יותר. במקרים רבים ישראלים מכל חתכי האוכלוסייה עושים טעויות שגובלות בטמטום צרכני או לא גובלות הן פשוט חלמאות מלאה.
אדם שמחזיק במכשיר סלולארי של רשת פלא- פון עם התחייבות לעוד שמונה עשרה חודשים. אדם במצב כזה צריך לחכות לסיום זמן ההתחייבות ואז להוציא מבצעים מאוד שווים מרשתות הסלולר שבצורה נואשת ובמחירי מרצפות נותנים מוצרים ותוכניות ארוכות טווח משתלמות ביותר. אך במקום לעשות את הדבר הזה ולחכות בסבלנות(כן כן צרכן טוב צריך שיהיה לו אורך רוח מסוים) הוא יתקשר לחברת הסלולר וישאל איך אפשר לקבל את מכשיר האיי- פון ארבע החדש שיצא לפני חודש וחצי במחיר טוב ללא שבירת ההתחייבות. זה בדיוק המצב שכולנו צריכים להשתדל להימנע ממנו. אנחנו בעצם בידיים של החברה במצב הזה והם יכולים להשאיר אותנו מחויבים להם לעד בתוכניות שנתיות או רב שנתיות שאינן משתלמות בשום צורה שהיא. אז לחכות בסבלנות! תמיד יצא לשוק מכשיר סלולארי חדש יותר ומשוכלל יותר מהמכשיר שלכם וזה משהו שצריך פשוט לקבל. לתקופות מסוימת יהיה לכם מכשיר חדיש, סקסי ומשכולל יותר משל רוב האנשים האחרים וזמנים אחרים אתם תהיו בעלי מכשיר ישן ולא אטרקטיבי אבל לפחות במסגרת הזמן הזאת אתם תשלמו פחות.

אז כמובן שקשה מאוד ללכת לקניות ולהימנע מקניית מוצרים שאף- אחד מאיתנו לא באמת צריך אבל כמו כל דבר אחר צריך לשים גבולות. בלי זה חווית הקנייה הופכת למגבילה לשימוש בסם.
פרטים באתר פרפקט קיטשן